مقالات

اصول اتاق مطالعه مینیمال و تمرکز بر افزایش کیفیت مطالعه

پس از آنکه محل مطالعه خود را تعیین کردید، بهتر است اصولی را در آن رعایت کنید تا بتوانید به وسیله این اصول میزان کیفیت مطالعه و تمرکز بر مطالعه را افزایش دهید. در ادامه میخواهیم 5 اصل مینیمالیستی مهم را به شما پیشنهاد کنیم که بدون شک با بهره گیری از این اصول می‌توانید میزان کیفیت مطالعه را افزایش دهید.

اصل اول: ساده سازی

همان‌طور که در مطالب قبلی در زمینه سبک مینیمال صحبت کردیم، سادگی اولین و مهم‌ترین اصل در این سبک به شمار می‌آید. اگر نگاهی به مطالب قبلی ما در زمینه ویژگی‌های سبک مینیمال کرده باشید، متوجه می‌شوید که خانه‌های مینیمال، اتاق کار مینیمال و غیره در کل بر ساده‌گرایی تاکید دارند. اتاق مطالعه مینیمال نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس در قدم اول اتاق مطالعه خود را ساده کنید و عناصر و لوازم اضافه را از آن حذف کنید. تنها وسایلی را نگه دارید که برای مطالعه ضروری هستند. هیچ چیز اضافی نباید در اتاق وجود داشته باشد که موجب اختلال در حواس شما شود. حتی دیوارها نیز باید ساده باشند تا موجب اختلال بصری نشوند.

اصل دوم: از رنگ‌های روشن برای اتاق مطالعه مینیمال خود استفاده کنید

در مطالب توکامگ بارها گفته‌ایم که به هیچ وجه نقش رنگ در دکوراسیون خانه را دست کم نگیرید. به گفته روانشناسان رنگ تاثیر خیلی زیادی بر روحیه انسان دارد. رنگ اتاق مطالعه باید به نحوی باشد که علاوه بر اینکه به چشم شما آسیب نزند، موجب خواب آلودگی و حواس پرتی نشود؛ پس بدین ترتیب بهترین رنگ سفید، مخصوصا در سبک مینیمال است. استفاده از رنگ‌های روشن به ویژه سفید از دیگر ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمالیستی است.

اصل سوم: نور پردازی اتاق مطالعه

یکی دیگر از مسائل مهمی که در هنگام مطالعه کردن باید به آن توجه کنید، نورپردازی درست و نور کافی است. مطالعه در تاریکی و یا فضایی که نور کافی ندارد می‌تواند به چشم‌هایتان آسیب جدی وارد کند. پس هنگام مطالعه بهتر است نور اتاق مطالعه مینیمال خود را به درستی تنظیم کنید. نورپردازی صحیح و وجود پنجره‌های بزرگ از دیگر ویژگی‌های مهم سبک دکوراسیون مینیمالیستی است.

اصل چهارم: فضای مناسب برای کتاب‌ها و جلوگیری از شلوغی

قفسه کتاب بخش جدایی ناپذیر و مهم یک اتاق مطالعه است. وجود یک کتابخانه مینیمالیسم با ابعاد و شکلی چهارگوشه و مکعبی شکل، می‌تواند به شما در نگهداری کتاب‌هایتان کمک کند. سعی کنید کتاب‌هایتان را روی زمین نریزید و دور خودتان را هنگام مطالعه شلوغ نکنید. اینکار علاوه بر افزایش تمرکز می‌تواند استرس شما را نیز کاهش دهد. اگر اتاق کار مینیمال شما به رنگ سفید است، وجود یک قفسه کتاب به رنگ تیره یا مشکی می‌تواند به اتاق مطالعه شما ظاهری مدرن و امروزی بدهد.

اصل پنجم: وجود نظم

همان‌طور که در مطلب قبلی در مورد اتاق کار مینیمال نیز اشاره کردیم، نظم اتاق تاثیر بسزایی بر میزان کیفیت مطالعه دارد. فرض کنید اتاق مطالعه شما بهم ریخته است و شما می‌خواهید در آن مطالعه کنید. قطعا تمرکز کردن در این اتاق دشوار و در مواقعی غیر ممکن می‌شود. معمولا اتاق مطالعه مینیمال به خاطر داشتن فضایی ساده و استفاده کمتر از عناصر، کمتر دچار بهم ریختگی و شلوغی می‌شود. ایجاد نظم توسط شما در اتاق مطالعه بیش از هرچیزی اهمیت دارد. با داشتن نظم می‌توانید نظم در اتاق خود ایجاد کنید و به موقع هر چیزی که نیاز دارید را پیدا کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *